Atina’da sonbahar…

0

TARİH VE KÜLTÜR İLGİNİZİ ÇEKİYORSA, SONBAHARDA  GÖRÜLMESİ GEREKEN DOLU DOLU BİR ŞEHİR ; ATİNA

Geçmişte uzun yıllar bir arada ve iç içe yaşadığımız insanlar Yunanlılar. Yıllar boyunca birlikte pişirmiş, birlikte yemiş, beraber ağlayıp beraber eğlenmişiz. Ortak kültür, ortak kelimeler, hatta fiziksel benzerlikleriylediğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak, bize yakın,  hatta trafikteki korna seslerinin kargaşasını da eklersek kendinizi  asla yabancı hissetmeyeceğiniz bir ülke Yunanistan. Ülkenin her noktasında ,  mübadele döneminde ve sonrasında Ege’den, Karadeniz’den, Kapadokya’dan, Trakya ve İstanbul’dan gönderilmiş Rumlar’ın çocukları, hatta kendileriyle  markette, restoranda ya da sokakta,  yol sorarken karşılaşıp Türkçe konuşmanız mümkün.Bence sadece bu özellikler  bile,  farklı güzellikte  duygularla geri dönmenizde ve tekrar gitme isteği duymanızda oldukça etkili faktörler.

Bu ülkenin başkentine gitmeyi planlıyorsanız , yazın sıcakta terlemeden, kışın yağmurda, soğukta, üşümeden,  Atina’nın tadını doya doya çıkarmak istiyorsanız,  Ekim’in ikinci yarısından Kasım sonuna kadar olan süre en uygun dönem.

atina

Atina deyince ilk akla gelen mekan kuşkusuz Akropolis. Türkçe anlamı yukarıdaki şehir olan Akropol  Antik Yunan’da , savunma amacıyla şehrin yüksek tepesine kurulmuş  ve surlarla daha iyi korunan bir kısmını oluşturuyordu.  Siz,günümüz Atina’sının  ortasında kayalıkların üstüne kurulmuş Antik Yunan kentinin korunmuş kalıntıları arasında dolaşırken, özellikle de Antik Yunan’dan günümüze kalan en ünlü eser Parthenon’u izlerken, kafanızın içinde tarihsel figürlerin dolaştığını hissedebilirsiniz. Gezinizi , Akropolis  Tepesi’nin güneydoğusunda yeralan ve yenilenmiş haliyle 2008’de açılan Akropolis  müzesiyle tamamlayabilirsiniz. Yorgunluk atmak için müzenin manzaralı restoranında küçük  bir mola verebilirsiniz. Akropol’ün çevresinde görülmeye değer yerler arasında Hephaistos tapınağı, Antik Agora, Hadrian kitaplığı, Roma Agora’sı, Dionyssos Tiyatrosu ve Antik konser salonu olan HerodesAtticusOdeon’unu sayabiliriz.

Şehirdeki çok sayıdaki müzelerin tamamını bir seferde gezebilme zamanına sahip olunamayacağı için içlerinden seçim yapmak gerekiyor. Bana göre  görülmesi gereken  müzeler  listesine , Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Benaki Müzesi’ni eklemelisiniz. Tabii ki, müze gezmeye daha fazla zaman ayırmak isterseniz National Galeri, Museum of the Agora, Museum of Popular Artsandtradition, ByzantineMuseum, Cycladic Art Museum  sıralanabilir.

Akropolis kalıntılarının dışında Antik Yunan’dan günümüze kalan sanat eserlerinin sergilendiği Ulusal Arkeoloji müzesi  şehrinExarchia bölgesinde 28 Oktovrou caddesinde Polytechnio’nun yanında yeralıyor.

İskenderiye kökenli ünlü işadamı Antonis Benaki’nin Antiçağ’dan bu yana zengin özel koleksiyonunun sergilendiği Benaki Müzesi  de Parlamento binasını yanından Kolonaki bölgesine giden VasilissisSofias caddesi üzerinde yer alıyor. Binanın çatı katında  yeşil manzaralı  kafesinde de keyifle bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Benaki Müzesi

Müze ziyaretleriyle beyninizi ve ruhunuzu besledikten sonra, artık  şehrin kendisini keşfe çıkabilirsiniz. Şehrin merkezi Syntagma’ya metro ağını kullanarak bulunduğunuz birçok noktadan kolayca ulaşabilirsiniz.Syntagma,  Parlamento’nun bulunduğu meydan. Parlamento binası eski kraliyet sarayı. Burada saat başı askerlerin gösterişli nöbet değişimlerini izlemek turistlerin epeyce ilgisini çekiyor. Parlamento binasının hemen yanında ,bir zamanlar sarayın has bahçesi olan , şimdi halka açık Milli Bahçe (NationalGarden )de görülmeye değer. Milli Bahçe’nin komşusu olan Tarihi Sergi Salonu Zappion, Tarihi Olimpiyat Stadı ve Zeus tapınağı da bu bölgede yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Atina Atina Sokakları (2)

Syntagma’dan  yürüyerek Akropol’ün yanındaki  meşhur taverna bölgesi Plaka’ya geçebilirsiniz.

Plaka'da bu restauranta bayıldım Plaka'da eğlence

Her ne kadar Plaka’daki tavernaların  eskiden olduğu gibi sokaklara taşan  tabak kırmalı, gürültülü eğlence havası kalmamış olmasına rağmen  bu bölgedeki dar sokaklar, iki katlı binalar görülmeye değer. Plaka bölgesinin batısında yer alan bit pazarı ve İzmir’in KemeraltıCarşı’sına benzeyen çarşısıyla oldukça turistik Monastiraki bölgesinde Adrianou caddesinin ise yıldızı parlamış, yan yana sıralanmış  restoran ve kafeleri turistlerle dolup taşıyor. Çok renkli ve cıvıl cıvıl.

Atina'da Plaka'ya yürürken Atina'da keyifli sokaklar

Syntagma’daVasilisisSofias caddesinde Benaki müzesinden sola dönüp biraz yürüdüğünüzde ise şehrin en şık bölgelerinde Kolonaki’ye  ulaşıyorsunuz. Dünya markalarının şık butikleri, restoranları, kafeleri ve insanlarıyla hareketli ve güzel bir bölge. Bu bölgenin sokaklarında gezerken Tsakalof sokağında Anadolu’dan buraya yerleşen Rumların restoranlarını keşfedip nefis kebaplarını deneyebilirsiniz ya da Patriarchouİoakim caddesinin sonlarına doğru Akdeniz lezzetlerini bulabileceğiniz eski ToFagopoteion  restoranını keşfedebilirsiniz. Merdivenlli sokaklardan tırmanmak gözünüzü korkutmazsa, fünikülere ulaşıp Lykavitos tepesine çıkabilirsiniz.

Şehirde görmenizi önereceğim bir diğer bölge ise Kifissia. Kifissia,  turistler tarafından pek bilinen bir bölge değil. Şehrin kuzeyinde tepelik bir bölgede kurulmuş çok eski ve lüks bir yerleşim bölgesi. Metro’yla merkezden 35 dakikada ulaşabiliyorsunuz.  Çok eski yıllardan günümüze Amerikalıların ve İngilizlerin yaşamak için tercih ettikleri bir bölge. Yaşlı çınarlarla kaplanmış yemyeşil sokakları ve  eski köşkleriyle oldukça etkileyici. Sokaklarda dolaşırken eski yazlık sinemayı da keşfedebilirsiniz.  Öte yandan tanınmış tüm markaların şık binalardaki butikleri de görülmeye değer. Ancak  buradaki butikleri açık yakalayabilmek için saat 10.00-14.00 arasını kaçırmamak gerek. Bu saatlerin dışında semt akşam saatlerine kadar büyük bir sessizliğe gömülüyor. Ayrıca bu bölgede ilginizi çekebilecek Doğa Tarihi Müzesini de saat 14.00 de kadar gezebilirsiniz. Akşam saatlerinde restoran ve barlar açılıyor, sokaklar şık Atinalılarla kalabalıklaşıyor. Merkezde bir barda içkinizi yudumlarken  geçen insanları izlemek oldukça keyifli.

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

İletişim Danışmanı

Bir Yorum Yazın