Almanya Avrupalıların kültür seyahatlerinde en çok sevdikleri hedef…

0

Almanya’nın ulusal “Turizm Kurulu” olan, DZT Alman Turizm Merkezi (Deutsche Zentrale für Tourismus) Basın ve Halkla İlişkiler Türkiye Temsilcisi İnci Gökçe ile Almanya hakkında konuştuk… İnci Gökçe; Avrupalıların kültür seyahatlerinde en çok Almanya’yı gezmeyi hedef aldıklarını belirterek aşağıdaki bilgileri verdi.

Almanya’da 38 UNESCO Dünya Mirası –

Almanya Avrupa’nın turistik hedefleri arasında en çok sevilen yerlerden birisi sayılıyor ve IPK’ye göre 2013 yılında da kültür seyahat hedefleri listesinde birinciliği tutmakta. Anholt-GFK Roper Nation Brands Index tarafından değerlendirilen dünya çapındaki 50 ülkenin arasında, Almanya “kültür” imaj faktörü açısından belirgin bir şekilde beşinci sırada bulunmakta. Her şeyden önce UNESCO tarafından kabul edilmiş 38 kültür ve doğa abidesi sayısız kültür hazinelerinden sayılabilir. “UNESCO Dünya Mirası – Sürdürülebilir Kültür ve Doğa Turizmi” sloganıyla DZT Alman Turizm Merkezi; Almanya’nın UNESCO dünya mirası alanlarına 2014′te özel bir tema yılı ithaf ederek, onları dünya çapındaki marketing çalışmalarının daha da merkezine oturtmakta.
Dünya çapında tanınmış 981 UNESCO alanlarının neredeyse yarısı Avrupa’da bulunuyor; sadece Almanya’da 38′i bulunmakta. Böylece dünya kültür alanları sayısıyla seyahat ülkesi Almanya, Fransa’yla beraber Avrupa’da üçüncü sırada. Dünya mirası alanlarının muazzam çeşitliliği farklı konulara göre yapılandırılmıştır: Tarihi şehir merkezleri (5 *), kiliseler ve manastırlar (8 *), şatolar ve saraylar (4 *), kültürel ve düşünsel miras (8 *), bahçeler, doğa ve peysaj (7 *), endüstri mirası (3 *), mimarlık ve tasarım (3 *) eserleri . Almanya’daki UNESCO korumasındaki alanlar uzun bir geçmişe sahipler: Almanya’nın ilk kültür anıtı, Aachen Katedrali, 1978 yılında UNESCO listesine alındı.. Almanya’daki 38. ve en genç dünya miras alanı olarak Haziran 2013′te Kassel’deki Bergpark Wilhelmshöhe belirlendi.

Stralsund unnamed (2)
140 milletin dünya çapındaki karşılaştırmasında World Economic Forum 2013′ün “Travel & Tourism Competitiveness” raporuna göre Almanya kültürel kaynakları, azami 7 puan üzerinden 6,3 puan alıyor. Güncel kalite monitörüne göre yabancı misafirlerin yüzde 39’u gezilecek yerlerinden dolayı Almanya’yı seyahat hedefi olarak tercih etmişler. En fazla kültür turistleri Hollanda’dan (yüzde 21), İtalya’dan (yüzde 12) ve İngiltere’den (yüzde 12) gelen ziyaretçilerin arasında bulunuyor. Kültür gezginlerinin % 34′ü için “UNESCO Dünya Mirası” ünvanı bir seyahat nedeni. Böylece dünya mirası statüsü bir uluslararası kalite onayına denk gelmekte.
Sekiz gezi rotası; UNESCO dünya mirasını yaşanabilir hale getirmekte
“UNESCO Dünya Mirası – Sürdürülebilir Doğa ve Kültür Turizmi” tema yılı çerçevesinde DZT farklı kampanyalar ve faaliyetlerle Alman UNESCO dünya mirası alanlarını uluslararası satış ve pazarlama çalışmalarının odağına yerleştirmekte. UNESCO-Welterbestätten Deutschland e.V. ile iş birliği içerisinde, yurt dışından gelen turistlerin gezebileceği sekiz farklı gezi güzergahı hazırlandı. Farklı güzergahlar UNESCO dünya miras alanlarını ve uluslararası en gözde turistik yerleri birbiriyle bağlamakta.
Tema yılıyla ilgili diğer faaliyetler
www.germany.travel/unesco adresinde DZT; oniki dilde UNESCO dünya mirası alanlarıyla ilgili multimedyal bilgiler hazırladı. Ayrıca interaktif bir harita ilgililerin kendi güzergahlarını planlamasını da desteklemekte. 360 derece panoramalar, görseller ve videolar aracılığıyla DZT UNESCO dünya miras alanları hakkında bilgi verirken, aynı zamanda yaşanabilir kılıyor. Bunun dışında tema yılının hazırlığında DZT; UNESCO odaklı, modern bir kültür gezi dergisi tasarlıyor. Sosyal medya faaliyetleri ile daha fazla içerik oluşturulacak. Ayrıca DZT www.germany.travel/presse adresli basın merkezinde geniş kapsamlı bilgiler hazırlıyor, konuyla ilgili basın zirve gezileri düzenliyor ve dünya miras alanlarını tüm dünya çapındaki pazarlama ve tanıtım programlarına entegre ediyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın