Küba gezi rehberi

0

Küba’yı gezmek, Jose Marti’yi, Che Guevara’yı, Fidel Castro’yu, sosyalizmi, halkını, yaşamı, sokakları yerinde görmek, ülkede yaşanan duyguyu hissetmek üzere yola çıktım.

KÜBA'ya seyahatküba seyahat

Küba, 12 milyonu geçen nüfusu ile Karayipler’de bulunan en kalabalık ada.

Küba’da 2 para birimi var, CUP ve CUC, halk Cup kullanıyor, turistler ise Cuc kullanıyor. 1 Cuc : 1 Euro civarında. Cup ve Cuc’u nasıl ayırt edebileceğimize gelince Cup’ların üzerinde insan görselleri, Cuc üzerinde ise tarihi bina fotoğrafları yer alıyor.

Adayı yılda 3 milyon turist ziyaret ediyor. Görülmek istenen şehirleri Havana, Santa Cruise, Trinidad, Santa Clara, Sangiago de Cuba, Cienfuegos, Varadero.

Küba son yıllarda gidilmek istenen yerler listesinin başlarında yer alıyor.

KÜBA CHE GUEVARA Che şapkası küba

1989 yılına kadar sosyalist olmayan ülkelerden turist gelemiyordu.

Tüm şirketler devlete ait, özel şirketler sadece iletişim ofisi açabiliyor.

Bütün ticareti devlet yapıyor, herkes devlet adına çalışıyor, sokaktaki müzisyen, taksi şoförü, satıcılar vs. nüfusun % 80’i  devlet memuru. Maaş ortalaması ise 30 Cuc.

Devrim sonrasında gelişen ve refah seviyesinin yükseldiği Küba’da halkın hemen hepsi okur yazar..

Ülkenin her köşesinde amatör müzik gruplarına rastlamak mümkün.

Küba dünyada Che Guevara dışında hiç kimseye vatandaşlık vermemiş.

Küba’da doğan her vatandaşının bir karnesi var, yaşamlarının sonuna kadar gıda ihtiyaçlarını devlet aylık olarak karşılıyor. Bu konuda devlet aktif bir beslenme uzmanı gibi çalışıyor, her mahallede bir lojistikleri var.

Küba'da halkın gıda ihtiyacını devlet karşılıyor.

Devletten izinsiz ev değiştiremiyorlar, öğrenciler ve evlenenler bilgisini verip devlet izni dahilinde yer değiştirebiliyor.

Su ücretsiz, içme suyu ise damacanalar ile devlet tarafından veriliyor. Turistik gittiğimizde en küçük şişe su fiyatı 1,5 – 2 Cuc (13 tl civarı)

Elektrik ihtiyacı evlerdeki kişiye göre hesaplanıp veriliyor, aşıldığı takdirde müfettişler teftişe geliyor.

İnternet alt yapısına sahip değiller, bu yüzden internet kısıtlı doktorlar başta olmak üzere bazı meslek gruplarına ve öğrencilere belli oranda ücretsiz internet veriyorlar. Geçen yıl 500 umuma açık yerde yüksek hızda hizmet sunulmaya başlanmış. Etecsa adında internet kartları satılıyor. Kart üzerindeki şifre ile internete bağlanılıyor, 1 saatlik fiyatı  1,5  Cuc.

Küba'da internet var mı

Her evde ankesörlü telefon var, ücretsiz istedikleri kadar konuşabiliyorlar.

Halk sağlığına önem veriyor, tüm sağlık giderlerini devlet karşılıyor.

Devlet herkese ev vermeye çalışıyor, öncelik sokaklarda olanların, ev için yazılıyorsun.

Trinidat evleri - KübaKüba evleri devlet halka ihtiyaca göre veriyor

5 yılda bir seçim yapılıyor, önce mahallelerden delegeler seçiliyor sonra bir araya gelinip merkez komitesi seçiliyor onlar da ülkeyi yönetecek başkanı seçiyorlar.

Seçimde sandıklar çocuklara emanet ediliyor.

Devrimden sonra tüm evlere devlet sahip oluyor, kimseyi evinden çıkarmıyorlar ancak ev 3 katlı ise 2 katını alıp o katları 2 daireye çevirip ihtiyacı olanlara vermişler.

Eğitime çok önem veriyorlar. Okumayı öğrenenlere izci bandı takıyorlar.

Ülke genelinde 49 üniversite var, ihtiyaca göre kontenjan açıyorlar.

Kübalılar devletin bu tutumundan memnunlar.

Dünyadaki en fazla doktor sayısına sahip, doktorların çoğu tıbbi yardım ihtiyacı olan diğer ülkelere gönderiliyor.Örnek; Venezuela’ya doktor yolluyor karşılığında ham petrol alıyor.

Kanser tedavisinde çok başarılı bir ülke, kimsenin ihtiyacı olmaması dileğimle izlenecek yolu da yazmak istiyorum; ülkemizden Küba’ya tedavi için gitmek isteyenlerin izleyeceği yol; tüm teşhis raporlarınızı İngilizce ve İspanyolcaya çevirterek Ankara’da bulunan Küba Büyük Elçiliği’ne mail yoluyla yolluyorsunuz, onlar da Küba’ya gönderiyor, doktorların konsültasyonu sonucunda tedavi edebileceği hastayı çağırıyorlar. Hava alanından alınıp hastanede tedaviniz yapıldıktan sonra tekrar ülkemize dönüş yapabiliyorsunuz. Bunun toplam maliyeti 5-6 bin dolar civarında.

Emeklilik yaşı kadınlarda 55, erkeklerde 59 yaş. Emeklilerin aylık maaşı 10 cuc civarında.

Tıp Fakültesinde okuyan 25 Türk öğrenci bulunuyor, yıllık eğitim ücreti 3500 Dolar.

Buzdolabı çok ucuz 30 Cuc, çamaşır, bulaşık makinesi pahalı 1000 Cuc.

Ülkede %10 işsizlik var.

Vatandaşlarını devrimci ahlak ile yetiştiriyorlar.

Cezai yaptırım çok büyük.

Devrim Değerlerini Koruma Komitesi bulunuyor.

Devrim vazgeçilmez, geri dönülemez mantığı hakim.

Devrime zarar verecek olan her şey şikayet konusu.

Din kavramı, yaptırımı yok.

Havana’da Atatürk’ün 2 adet büstü bulunuyor. Biri hava alanına yakın bir parkta, burada Nazım Hikmet’in de büstü var. Diğeri ise Havana merkezde.

Küba Havana'da Atatürk büstü Havana'da Atatürk büstü

Küba halkının önem verdiği, mutlu olduğu 3 şey; dans, içki, seks.

Kübalılar köpekleri çok seviyor, birçoğu evinde besliyor.

Ortalama yaşam uzunlukları kadınlarda 83 yıl, erkeklerde 78 yıl.

Küba’da evlerin ve binaların %95’inde cam yok. Panjur ya da demir kullanıyorlar. Hırsızlık gibi durumlar diğer Latin Amerika ülkelerine  kıyasla çok az olduğu için, tüm evlerin camları, kapıları açık.

Küba evleri devlet tarafından veriliyor

Küba’nın en önemli kaynaklarından ikisi şeker kamışı ve tütün.

Fidel Castro halk tarafından çok seviliyor,  Che, Camilo, Raul ve diğer kahramanlarla Batista’ya karşı gerçekleştirdiği devrim sonrası halk minnet duygusunu hiç kaybetmemiş.

Küba ile ilgili anlatacak çok şey var, genel bilgileri yukarıda vermeye çalıştım, ancak ülkeyi anlatmak da, gezip görmeden anlamak da çok zor. Gezi sırasında tam 21 sayfa not  almışım, neresinden başlayacağımı ben de bilmiyorum, akışına bıraktım, Küba ile ilgili gezi yazımı şuraya bırakıyorum.

Türk Hava Yollarının tarifeli seferi ile Havana’ya yolculuğum başladı. On üç buçuk saatlik direk uçuş ile Havana’ya geldim. Oradan da kuzey sahil rotasından Küba’nın Matanzas’a bağlı tatil şehri Varadero’ya geldim. Küba’nın en populer sahil beldesi olan Varadero, uzun ince bir yarım ada. Beyaz kumlu 21 km plajı, turkuaz renkli denizi ile dünyanın en güzel kumsallarından. Oteller her şey dahil sisteminde çalışıyor.3 yıldızlı Tuxpan Resort Hotel’de bir gün konaklayıp,  yorgunluk attıktan sonra Küba’yı keşfe çıkacağım.

VARADERO KÜBA PLAJDA HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU İÇİNVARADERO'DA KARAYİPLER DENİZİ

Ülkemizde kış mevsimi yaşanırken 30 dereceye gelmek, Karayip Denizi’nde yüzmek, uzun uçak yolculuğunun ardından bana çok iyi geldi.

Santa Clara Che Guevara Mozalesi

Küba’daki ikinci günüm. Santa Clara’ya bütük devrimci Che Guevara’nın anıt mezarını ve müzesini görmeye geldim.  Che Guevara 1967’de Bolivya’da öldürülüyor, cesedi ise 1997 yılında Küba’ya getiriliyor. İçeride fotoğraf çektirmek yasak, girişte çanta, cep telefonu, fotoğraf makinesini bırakıp gezebiliyorsunuz; müze Pazartesi günleri kapalı, giriş ise ücretsiz. Che ve silah arkadaşlarının mezarlarının olduğu yer siyah taşlarla kaplanmış, külleri bu taşların ardında gömülü, yanında ise sönmeyen bir ateş ve bir karanfil yer alıyor. Müze tarafı tek bir salondan oluşuyor. Che’nin kişisel eşyaları, anı defteri, mektuplar, silahlar, devrim zamanı gazete küpürleri, çocukluk yılları, tıp eğitimi başta olmak üzere gittiği tüm okullar, sınıf arkadaşları, devrim öncesi gerilla olduğu dönem, ailesi, sanayi bakanı ve maliye bakanı olduğu dönemlerin fotoğrafları yer alıyor. Buraya devrim ile ilgili bilgi sahibi olarak gelmek çok önemli, ben çok etkilendim. Mozalenin önünde Che’nin büyük bir heykeli var, altında ‘’Hasta La Victoria Siempre’’ yani ‘’Zafere Kadar Daima!’’ yazıyor. Kocaman yürekli Che Guevara’nın heykelinin önünde gözlerimden yaşlar akarak saygıyla eğildim.

CHE ''HASTA LA VİCTORİA SIEMPRE'' CHE GUEVARA SANTA CLARA GEZİSİ

Che’nin 39 yıllık yaşamına sığdırdığı müthiş yaşamı görmek için Santa Clara’ya gelmek gerek.

Sitio-MUSEO Accion contra el Tren Blindado

Devrimin kadrini değiştiren tren vagonlarının bulunduğu açık müze.  Batista’ya karşı yapılan en büyük darbe Che Guevara ve Camilo Cienfuegos emrindeki gerillalar, Santiago Şehri’nden yola çıkan, içi asker ve cephane dolu trene Santa Clara’da bir saldırı düzenleyip treni raydan çıkarıyorlar, devrilen vagonlardan askerleri esir alıp, Havana’ya Batista için giden silahlara el koyuyorlar.  Pusuya düşürülüp devrilen trenin  4 vagonu ve o saldırıda kullandıkları Caterpıllar dozer ve malzemeler aynı yerde sergileniyor.

monumento a la toma del tren blindado Santa Clara SANTA CLARA MONUMENTO A LA TOMA DEL TREN BLİNDADO. Stio- Museo “Accion contra el Tren Blindado Monumento a la toma del tren blindado küba Santa Clara StiloMUSEO 'Accion contra el tren Biandado Santa Clara- Stilo-museo accion contra el Tren Blindado

Burada verilen mücadele son çatışma olmuş ve devrim başarılı olmuş.

Trinidad gezi rehberi

Santa Clara’dan sonra Trinidad’dayım, Trinidad, Küba’da kolonyal mimarinin en iyi korunduğu şehir; Unesco Dünya Miras listesinde yer alıyor. İki gün eski kent merkezinde Casa Particular yani Trinidad Şehri’nin geleneksel Küba evlerinde konaklayacağım. Mahallenin dar sokaklarında yer alan iki katlı renkli evlerinden birindeyim.

Tridinad Küba konaklama için Casa Partucular

Odama girdiğimde yatağımın üzerine konulan kolyeyi görünce çok mutlu oldum. Ev sahibimin bu güzel jestine karşılık ben de Türkiye’den getirdiğim hediyelerimi verdim, birbirimizi sevgiyle kucakladık.

Tridinad casa partucular konaklanacak evlerTridinad sokakları Küba

Şehir küçük olduğu için yürüyerek her yerini keşfedebilirsiniz. İki tane meydanı var, Plaza Mayor Trinidad’ın en turistik meydanı, burada gündüz ve gece çok vakit geçirdim; zaten her yol bu meydana çıkıyor desem yeridir. Şehrin en büyük kilisesi Trinity de bu meydanda yer alıyor, kilisenin hemen yanında Museo Romantico yer alıyor, burada mobilya ve porselen koleksiyonları sergileniyor. Plaza Mayor’da, Trinidad’ın dar sokaklarını yürüyerek gezerken meşhur Canchanchara Bar’a girdim. Rom, limon, bal ve su ile yapılan canchanchara kokteylini yudumlarken canlı müzik eşliğinde salsa yapmaya çalıştım; çok keyif aldığım, eğlendiğim bir mekan oldu.

Trinidad Merdivenlerinde keyifli zaman geçirin Tridinad Küba sokaklarında ben

Plaza Mayor’un hemen yanında yer alan merdivenler üzerinde birçok cafe, restoran yer alıyor.

Trinidad Küba akşamları Tridinad Küba'da gece mekanlarTrinidad Küba'da samba saati Trinidad akşam vakti

Merdivenlerin en üstüne çıktığınızda Casa de la Musica Trinidad karşınıza çıkıyor. Akşam saatlerinde oldukça eğlenceli bir yer, Mohito’nuzu yudumlarken, sizi dansa kaldıran insanlarla salsa yapıp geç saatlere kadar vakit geçirebilirsiniz. İki gece üst üste bu mekanda salsa öğrendim, dans edip çok eğlendim.  Trinidad sokaklarında küçük pazarlar yer alıyor, buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz, Havana’dan daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Plaza Mayor’a çıkan dar caddelerde tablolar, hediyelik eşyalar satan mağazalar yer alıyor. Hasır şapka satan bir mağaza var, fiyatlar çok uygun.

Tridinad hediyelik tablolar KübaTridinad hediyelik eşya mağazaları  Trinidad Küba sokak pazarları 84027644_2512305912224700_3171218983089078272_n

Şehirdeki ikinci günümü araba ile on dakika uzaklıktaki Karayip Denizi kıyısında olan Ancon Beach’te geçirmek istedim. Ancon Beach’e gitmek için eski Amerikan arabalarından birisinin şoförü ile sabah kaldığım evden alınıp Ancon Plajı’na götürülüp, akşam saat 18.oo’de alınmak üzere 26 Cuc’a anlaştım.

kÜBA GEZİ REHBERİ SEYAHAT FOTOĞRAFITrinidad Ancon Beach TRİNİDAD ANCOR BEACH GEZİTRİNİDAD ANCHOR BEACH

Ancon Plajı’nın denizi Varadero’daki kadar güzel olmasa da şahane bir gün geçirmeme sebep oldu, tüm günümü plajda geçirdim.

Cienfuegos

Trinidad’dan sonraki durağım Küba’nın liman şehirlerinden Cienfuegos, ‘La Perla del Sul’ yani ‘güneyin incisi’ olarak anılıyor.  2005 yılında Cienfuegos Kentsel Tarihi Merkezi olarak Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Şehrin ortasında Jose Marti Parkı yer alıyor, bir köşesinde Cathedral de la Purisima Concepsion bulunuyor.  Meydanın karşısında olan Thomas Terry tiyatrosu oldukça gösterişli bir bina.

Cienguegos Teatro Tomas Terry Cienguegos-Tiyatro küba Cienguegos Tiyatro küba  Cienguegos Teatro Tomas Terry.Şcien figios Tomas Terry tiyatrosuCienguegos Teatro Tomas Terry karşısındaki park

Şehrin sokaklarındaki evler İspanyol mimarisinin en güzel örneklerinden. Küba’nın en uzun caddelerinden biri olan Prado Caddesi üzerinde karşılıklı dükkanlar, restoranlar yer alıyor.

Domuzlar Körfezi – Museo Giron

Domuzlar Körfezi Çıkarması, 1961 yılında ABD´nin desteğini arkasına alan sürgündeki Kübalıların, Fidel Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri başarısız işgal girişimi. Adını, çıkarmanın yapıldığı körfez olan Playa Giron’dan almış. Playa Giron’da bir müze yer alıyor. Castro’nun iki tankı ve Küba birliklerinin işgalcilere karşı kullandığı İngiliz yapımı Sea Fury bombardıman uçağı müzenin önünde yer alıyor.

Domuzlar Körfezi Küba Domuzlar Körfezi Museo Giron Küba Museo Giron Cuba

Müze küçük ancak Kübalıların deyimiyle ‘’Yankee’’ emperyalizmin Latin Amerika’daki en büyük yenilgisini simgeliyor; bundan dolayı da ülke için önemi büyük. Başarısız işgal girişiminden 51 yıl sonra Küba Batı yarım kürede sosyalistlerin iktidarda olduğu tek ülke olarak tarihte yerini alıyor.

Pınar del Rio Vinales Vadisi

Küba’nın Bahçeleri adını taşıyan Havana’ya 200 km. uzaklıkta yer alan bu bölgede tütün tarlalarını, yerel halkın ve çiftçilerin evlerini ziyaret ettim. 132 km² bir alana sahip olan vadi, Pinar del Río şehrindeki Vinales’in hemen kuzeyinde, Sierra de los Organos dağlarında bulunuyor. UNESCO tarafından 1999 yılında Dünya Mirası listesine girmiş. Vinales Vadisinde dünyanın en iyi tütünlerinin yetiştirildiği tarlalar bulunuyor.Ünlü Küba purolarının üretildiği bölgede tütün tarımı yapılıyor.

Viniales Tütün Çiftliği kurutma Viniales Vadisi'nde tütün kurutma Vinales Çiftlik evi pro sarımı Viniales Tütün Çiftliği Viniales Vadisi Tütün Tarlası Viniales küba

Ziyaret ettiğim çiftlik evinde kimyasal işleme uğramamış purolardan aldım. Bahçelerinde, balkonlarında bulunan sallanan sandalyelerde oturup, ikram ettikleri romlu kokteyli içerken, Küba gezimi daha da ötelemeden geldiğim için şükrettim.

Viniales Vadisi Çiftlik Evi Viniales Vadisi evleri rengarenk

Konaklamak için çiftçilerin evlerinin odalarını kiralayabilirsiniz.

Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisinin fotoğraflarını çektikten sonra yoluma Cueva del Indio Mağarası ile devam ediyorum.

Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisi Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisi-Küba

Cueva del Indio Mağarası

San Vicente Nehri içerisinde bulunan, ilk yerlilerin sığınak olarak kullandıkları   Cueva del Indio adlı mağarayı tekne ile geçtik, mağarada oldukça fazla sarkıtlar, döneme ait şekiller bulunuyor.

Cueva del ındio küba Cueva del ındio mağarası cubaCueva del Indio adlı mağarası viniales Küba en el ınterıor de la cueva mağarası Küba gezi rehberi Cueva del Indio adlı mağarası cuba küba

 

Mağarayı geçtikten sonra tekneden inip yerel bir Küba restoranı olan El Palenque isimli restoranda yemek yedim, organik sebze bahçelerini gezdim.

Küba gezi seyahat rehberi cueva mağarası Cueva del Indio adlı mağarasından çıkışında restorana gittik Kübada restoranlar El Palenque Küba organik sebze bahçesi

Mural de la Prehistoria

Bu vadide dünyanın en büyük duvar resmini görmek beni çok mutlu etti. 1961 yılında ressam Leovigildo Gonzales Morillo tarafından 18 duvar boyacısı ile yaklaşık 4 yılda yapılmış olan  Mural de la Prehistoria, gerçekten şaşırtıcı büyüklükte. Evrimin işlendiği duvar resmi Vinales vadisi kapsamında 1999 yılında Unesco koruma listesine girmiş. Ben bugüne kadar seyahatlerimde böyle bir şey görmedim. Dağın öne bakan yönünde kayalar üzerine yağlı boya olarak çizilmiş olan bu tablo önünde poz vermeyi ihmal etmedim.

Küba gezilecek yerler Mural de la Prehistoria Küba Mural de la Prehistoria

Dağın önünde yer alan çimenlerde çıplak ayak yürüdüm, burası bana İtalya’da gittiğim Dolomit dağları içerisindeki bir vadiyi hatırlattı.

Son durağım Havana olacak, Havana ve Küba tarihini ayrı bir yazıda anlatacağım.

Daha önce de yazdığım gibi Küba’yı anlamak da anlatmak da çok zor. Havana yazısında buluşmak üzere… .

 

 

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın