Lucca, Toskana bölgesinde gezdiğim orta çağ şehri…

0

İtalya’nın kuzeyinde Toskana bölgesinde, Ligurya Denizi kıyılarındaki düzlükte kurulmuş şehir Lucca’dayım.

Lucca tren biletini Trenİtalia'dan alırken İtalya'da trenle gezerken biletinizi bu makinede okutmayı unutmayın yoksa ceza yersiniz Lucca'ya tren ile gidiş Lucca'ya trenle gidiyorumLucca'ya tren istasyonundan inince bu kapıdan geçerek tarihi şehre giriyorumLucca'da düz bi şehir

Floransa tren istasyonundan bindiğim trenle bir saat yolculuktan sonra  etrafı yüksek surlarla çevrili şehre geliyorum.  Orta çağdan kalma şehir bütün ihtişamı ile gezilmeyi görülmeyi hak ediyor.  11. yüzyılda yapımına başlanan surları geçerek tarihi bölgeyi yürüyerek gezeceğim.  İlk kez haritaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla gezeceğim bir şehirdeyim. Günümüze kadar korunmuş daracık sokaklar, meydanları, kafeleri ile çok güzel. Toskana bölgesinde gezdiğim diğer şehirlerden farkı düz bir şehir olması. Şehir kiliseleri, saklı bahçeleri ile çok etkileyici.

Lucca İtalya Lucca surlarından girince yürüyüş yolı

Piazza Anfi Theatro (Tiyatro Meydanı)  şehrin ortasında yuvarlak bir meydan. Ünlü besteci Bu şehirde doğan ünlü besteci Puccini’nin meydanda eserleri çalıyor. İlk defa org çaldığı Saint Michel in Foro kilisesi çok etkileyici. Sütunları ve cephesi 13. yüzyılda tamamlanmış, 19. yüzyılda son halini almış.

Lucca kilise giriş ücreti 10€ Lucca'nın en önemli kilisesiLucca'da kilisede ülkem için dilek diledim Lucca'nın en önemli kilisesi (2)Lucca kilisenin içiLucca-kilise

Lucca’da bir sürü kule var. 14. yüzyıldan kalan Guinigi Kulesi de bunlardan bir tanesi, 200 den fazla basamak ile çıkılan kuleden muhteşem bir manzara karşılıyor .

Lucca'da birçok kule var Lucca sokakları

1660 yılında yapımına başlanan Palazzo Pfanner Barok etkisini mimarisinde, heykellerinde görebilirsiniz.

Lucca’da hediyelik ürünler satan birçok mağaza var, sevdikleriniz için mutlaka bir şeyler bulabilirsiniz.

Lucca'da hediyelik eşya mağazaları Lucca'da hediyelik ürünler

Piazza Napoleone Meydanı hareketli meydanlarından. Kafe ve restoranlarda keyif yapmanızı öneririm. Garmugia çorbası içip, parmesan, mısır unu, mantarla hazırlanan Matuffi’yi, krep Necci’yi tatmanızı öneririm.

Lucca'da makarnalar alabilirsiniz Lucca meydanları

Lucca Şehir Surları üzerinde bulunan yürüyüş yolunda dolaşıyorum. Etraf yemyeşil kocaman ağaçlarla dolu.

M.Ö 180 yılında hazırlanan sokak planları, daracık sokaklarına kendimi bırakıp çıktığım meydanlarda yaşadığım mutluluğu anlatmam yetmez gidin görün.

Lucca'nın dar sokakları Lucca meydanları dar sokakarı ile çokgüzel

Lucca’ya Toskana bölgesinden hızlı trenle gidebileceğiniz gibi Pisa havaalanından da gidebilirsiniz. Şehir hava alanına 23 km uzaklıkta bulunuyor.  Bu küçük şehirde gezilip görülmesi gereken yerleri bir güne sığdırdım.  Lucca’ya veda zamanı;  Pisa Kulesini görmek üzere Tren İtalia’dan biletimi alıp hızlı trenle Pisa’yı keşfetmeye gidiyorum.

Lucca'nın kalabalık meydanları Lucca Lucca gezilecek yerlerLucca gezin görün

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın