Türkiye’nin tek peynir müzesi Kars Zavot Köyü’nde…

1

Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi Kars’ın Zavot Köyü’ndeyim (Büyük Boğatepe) . Köyde eski bir mandıra restore ederek müze haline getirilmiş. Geleneksel kaşar ve gravyer yapımının günümüzde halen sürdürüldüğü birkaç köyden biri olan Zavot Köyü’ndeki peynir müzesinde amaç peynir kültürünü  gelecek nesillere anlatmak, yaşatmak, belgelemek.

Türkiye'nin tek peynir müzesi Kars Zavotlar Köyü'nde İlk yerel kaşar ustaları - Zavotlar Kars

Kars Zavotlar Köyü (Boğatepe) peynir müzesi Peynir Müzesi Kars Zavotlar Köyü'nde gidin

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın desteğiyle kurulun peynir müzesinde peynirin tarihçesi, Karslı peynir üreticilerinin tarihi, peynir yapımında kullanılan bir çok araç gereç yer alıyor.  Keyifle gezdiğim müze ziyaretinden sonra köylülerden kaşar, ısırganlı kaşar ve gravyer peyniri alarak ayrılıyorum. Gezi rehberinize mutlaka Kars’ı ekleyin ve  Zavot Köyü’ne (Büyük Boğalı) peynir  müzesine görmelisiniz.

Kaşar imalathaneleri ve üreticileri Kars Zavotlar Köyü Kaşar üretimi ile ilgili bilgiler Zavotlar Köyü Peynir Müzesi Kars Mandıradan ekomüzeye Zavotlar Köyü Kars Peynir Müzesi Kars Zavotlar Köyü'nde gidin Peynir Müzesi Zavotlar Kars Peynir Müzesi Zavotlar Köyü.Kars  Peynir üretiminde kullanılan aletler Kars Zavotlar peynir müzesi süt sağımı ve mandırada kullanılan aletler Kars Zavotlar Köyü peynir müzesi Türkiye'nin tek peynir müzesi Kars Zavotlar Köyü'nde Zavot Köyü Kars Peynir MüzesiPeynir Müzesi Zavotlar Köyü-Kars

Paylaş.

Yazar Hakkında

1 Yorum

Bir Yorum Yazın