Bu Lezzet Uğruna İzmir’e Gidilir

0

Ayvalık Cunda’da 2007 yılından itibaren hizmet veren “Cunda Balık Evi” ikinci şubesini İzmir – Bostanlı’da açtı. İhsan Ayönü ve Aybars Atik; Cunda ve Girit Mutfağı’nı bu kez İzmir’de balık severlerle buluşturdu.

Dekorasyonuyla yoldan geçenlerin bile dikkatini çeken restoranın İşletme Ortağı – konsept ve tasarımı Yiyecek-İçecek Danışmanı Aybars Atik’in imzasını taşıyor. İçeriye girdiğiniz andan itibaren sizi karşılayan profesyonel ekibin pozitif enerjisini hissediyorsunuz. Mekanın bir duvarında Cunda Adası’nın meşhur renkli kapıları yer alırken diğer duvarında nostaljik objelerin ve kitapların dizildiği kütüphane bulunuyor. Üçüncü duvar ise Ulu Önder Atatürk’e ayrılmış. Duvarlarda yer alan diğer tablolar da ambiyansı tamamlıyor.

Sabaha karşı denize atılan oltalara takılan balıklar ve balıkçıların getirdiği deniz ürünleri canlı canlı mekanın mutfağına girerken, çevre köylerden toplanan yeşillikler, otlar, sebzeler mutfak şefinin lezzetli eliyle harmanlanıp masalarda yerini alıyor. Glikozsuz, organik, taze hatta canlı ürünler kelimelerinin hakkını veren restoranda her bir ürün damaklarda keyifli tatlar bırakıyor.

Sıcak ot, beğendili ahtapot, kalamar ızgara, Girit ezmesi, tapanakis, sübye, deniz kestanesi, kalamar yumurtası, Akya balığından pastırma, peynir saganaki, mavi yengeç, karides sarma, 60 adet soğuk meze ve 78 adet arasıcak çeşitlerinin yanında tüm deniz ürünleri istediğiniz pişirme yönetimiyle sunuluyor. Kalkan, kaya barbunu ve mevsimine göre olta balıkları servis ediliyor. Kullanılan zeytinyağını bardağa dahi koyup içebilirsiniz.

İşletme Ortağı – Aybars Atik; “kalkan balığını Karadeniz’den alıyoruz. Boyutu 40 ile 45 cm. olan erkek kalkandan sipariş veriyoruz. Yerli olması bizim için en değerli ve en önemli olanı. Ukrayna kıyılarında daha dolgun, büyüyü bulunuyor ama lezzeti bizim Karadeniz’deki kadar güzel değil. Demir tavada tereyağında ve köz ateşinde pişiriyoruz. Sos ve baharat kullanmıyoruz. Sadece tuz ve hafif karabiber ile tat veriyoruz. Balığın taze olması ve yerli ürün olması yeterli oluyor. “ diyor.

Uygun tarifeli uçak seferleri ile aynı gün içinde İzmir’e gidip gelmek çok kolay. Üstelik havaalanının içinde yer alan metroya binip Demirköprü istasyonunda inerek, yürüme mesafesinde restorana ulaşabilirsiniz. Demirköprü’den mekana telefon açarak, ücretsiz ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Cunda Balık Evi
6349 Sokak No: 4 / A-B Bostanlı – Karşıyaka / İzmir
Tel: 0232 330 81 18 – 0232 330 91 18

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın