Yola çıkmadan dişlerinizi kontrol ettirin!

0

Nihayet yaz geldi geliyor… Kimileri tatil planlarını çoktan yaptı bile kimileri ise hala ‘nereye gitsem, bu yaz ne yapsam’ modunda… Eğer bir seyahat düşünüyorsanız, sadece arabanızın lastiklerini değil ‘dişlerinizin de kontrollerini’ yaptırmadan yola çıkmayın!..
Geçen hafta Diş Hekimi-İmplantolog Doç. Dr. Tosun Tosun’un düzenlediği ve Yemek Stilisti-Konsept Danışmanı İnci Bak’ın özel sunumu ile gerçekleştirilen ‘Dişe Dokunur Tatlar’ sohbet yemeğine katıldım. Tosun Bey, burada diş sağlığı ve yiyecek-içecek tüketiminin ardından yapılması gerekenler hakkında birçok püf noktasını da bizlerle paylaştı. İşte bu konuda yazma fikri de bu çok özel sohbetten ortaya çıktı…
Tosun Bey’in ‘Dişe Dokunur Tatlar’ sohbetinden aklımızda kalan o ipuçlarını da ben sizlere aktarayım…
Mevsimle birlikte meyve, dondurma, gazlı içecek ve asitli yiyecek tüketimi artıyor. Ve sıcak hava ile birlikte vücudun direnci de düşüyor. Böylece ağızda yaşayan bakteriler de kışa göre daha çok çoğalıyor ve diş etlerinde enfeksiyona neden oluyor.
Yolculuk sırasında tükettiğimiz gıdaların hemen arkasından dişimizi fırçalamak mümkün olmuyor. Zaten yemek yer yemez dişimizi fırçalarsak; asitler diş minelerinizi yumuşattığı için fırçalama hareketinden dolayı diş minelerinizde aşınma oranı yükseliyor. En az bir saat sonra, fırçamızı ıslatmadan, kuru diş fırçasının üzerine, fırçanın yarısı kadar macun ekleyerek, en az iki dakika dişlerimizi fırçalamalıyız. 3-4 dakika daha ideal bir zaman. Fırçalama şeklini ise diş hekiminizin size tarif ettiği şekilde uygulamalısınız.
Ağızdaki asitlerle başa çıkabilmek için diş fırçalamanın dışında, ağız gargarası ve diş ipi ile bakım yapabilirsiniz. Meyve tüketiminin ardından süt, sütlü gıdalar ve su içmeyi tercih etmelisiniz. Yemekten bir saat sonra dişlerinizi fırçalama imkanınız yoksa; bir elma yiyebilir veya çiğneyeceğiniz sakızla biriken bakterileri azaltabilir, ağzınızı temizleyebilirsiniz.
Diş dostu Ada çayı
Halk arasında diş otu olarak geçen ‘ada çayı’ dıştan uygulandığında ( çalkalama, gargara ) ve çay olarak içildiğinde bademcik iltihabına, boğaz hastalıklarına, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmasına, ülsere iyi gelir. Ada çayını günde 2-3 bardak tüketmemizi tavsiye eden Doç. Dr. Tosun Tosun, bir de tarif verdi. Bu tarif ise şöyle: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru ada çayı yaprağını, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlayın. Üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzün. Taze ada çayı kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterli olur.
Ayrıca çayı demleyip, iyice soğuduktan sonra sabah-akşam gargara yapabilirsiniz. Seyahatlerde yanınıza alıp, yolculuk sırasında yemek tüketiminden sonra ağzınızı bu ada çayı ile çalkalayabilirsiniz.
Dişe dokunur gıdalar ise kereviz, kivi, yoğurt, maydanoz, elma ve balık aklınızda bulunsun…
Çürük oranını gösteren akıllı kalem
Sohbet sırasında ‘Dişe Dokunur’ menümüzü tadarken ‘KaVo. Dental Excellence’den Ece Acar da DIAGNO dent pen’i tanıttı. Bu akıllı kalem diş çürüğümüz var mı? Varsa çürük oranı nedir, anında gösteriyor. Ürün çok pratik ve faydalı.
Yolculuğa çıkmadan önce çürük oranınızı öğrenip, tedavinizin yola çıkmadan önce mi yoksa döndükten sonra mı yapılması kararını da hemen verebilirsiniz.
Tatilde, yolda diş ağrınızın tutmaması için yola çıkmadan bir dişçiye uğrayın derim…

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın